سرهنگ بازنشسته محمدرضا اکبر حلوایی - معاون سابق مشمولان و امور معافیتهای سازمان وظیفه عمومی 

   

   مشاوره از جمله خدمات پذیرفته شده در کشور است که توسط افراد آگاه به موضوع به کسانی ارائه می شود که یا بدلیل نداشتن فرصت یا اطلاعات کافی در موضوعی خاص ، نیازمند مشاوره هستند و یا مقررات مربوط به موضوع مورد نظر دستخوش تغییرات لحظه ای و سلیقه ای است و یا اینکه متصدیان اجرای آن مقررات فرصت کافی برای پاسخگویی را نداشته و از ارائه راهکارهای درست به مراجعان خودداری می کنند .

     اینکه  عمومیت و پیچیدگی  برخی موضوعات در جامعه سبب ورود افراد سودجو ، به آن موضوع شده و با راهنمایی غلط ممکن است مراجعان و تماس گیرندگان  را با مشکلات جدیدی مواجه نمایند قابل کتمان حتی دفاع نیست ولی تعمیم آن به همه ، تنها از ذهن های بیمار و افراد مغرض ساخته است که در صدد هستند ناکارآمدی خود را با فرافکنی جبران نمایند .

     اخیرا سردار کمالی رئیس اداره سرباز ستاد کل که ظاهرا موضوع برای مصاحبه کم آورده و غیبت خود در رسانه ها را نیز از ترس فراموش شدن به صلاح ندانسته اند در مصاحبه ای به مشاوره در امر سربازی پرداخته و افاضاتی داشته اند که برخی مطالب برای تنویر افکار عمومی بیان می شود.

     گفته اند: " برخی سامانه ها ، کانالها و کمپین ها تشکیل شده که به عنوان مشاور سربازی کاسبی می کنند" 

این حرف درستی است ، برخی مراکزی  که خصوصا از طریق تلفن های هوشمند ، مشاوره ارائه می دهند بدون اطلاع درست از مقررات و صرفا با هدف کسب درآمد ، از طریق طولانی کردن مکالمه ، با عناوین جعلی نظامی و بدون سابقه کار در وظیفه عمومی ،  اطلاعات غلط به تماس گیرندگان می دهند که لازم است مردم فهیم کشورمان قبل از هرگونه تماس با مراکز مشاوره سربازی ، از سوابق مشاوره دهندگان و توانایی آنان در پاسخگویی صحیح اطمینان حاصل کنند تا در دام سودجویان نیفتند . 

    همچنین فرموده اند: 

"این افراد در واقع اطلاعات موجود درباره سربازی را جمع آوری کرده و به سربازان می فروشند در صورتی که هیچ موضوع جدیدی توسط آنها مطرح نمی شود و همان قوانین و مقررات موجود یا برخی اطلاعات دروغین راجع به سربازی را ارائه می دهند . "

    البته این حرف از کسی  که ادعا می کند حقوق خوانده است بسیار بعید است و به نظر می رسد حقوق را فرا نگرفته است ، بدیهی است وظیفه مشاور آنست که از تمامی مقررات موضوع مشاوره آگاهی داشته و با توجه به اطلاعات موجود و شیوه عمل مجریان ، مراجعه کننده را برای بهترین تصمیم گیری راهنمایی کند و قطعا در هیچ نظام حقوقی از مشاور انتظار ندارند که راهنمایی موکلان بر مبنای نظرات شخصی و یا فرا  تر از قانون راهنمایی نماید .

     البته در سازمانهایی که وظایف خود را دلسوزانه به انجام میرسانند تلاش می کنند  تا از نظرات کسانی که به ارائه مشاوره می پردازند به دلیل آگاهی آنان به مشکلات قانونی یا اجرایی ،  در اصلاح فرآیندها و تسهیل مقررات استفاده کنند ولی در سازمانهای غیر از آن ، به دلیل غلبه حسادت یا ترس از دست دادن شغل ، تلاش می کنند هر از گاهی از فعالیت مراکز مشاوره ممانعت نمایند  تا از بروز و علنی شدن ناکارآمدی خود نیز جلوگیری کرده باشند .

تقاضای روز افزون مشمولان و خانواده آنان برای اخذ مشاوره در موضوع سربازی نشانگر آن است که یا قانون در تدوین دارای ابهامات اساسی است و یا اینکه مجریان تسلط لازم به مقررات مربوط را نداشته و بدون بررسی ، آنچه را که به ذهنشان می رسد به مراجعه کنندکان ارائه می دهند . در کنار این اشکالات ، تصمیمات مقطعی ، غیر منطقی ، بدور از واقعیات اجتماع و غیر کارشناسانه در موضوع سربازی که از سوی مسئولان مربوط گرفته می شود و بی ثباتی تصمیمات گرفته شده مانند معافیت سه برادری ، جریمه مشمولان غایب و...و بی اعتمادی مردم به صحت عملکرد مسئولان است.

نظرات (0)

دارای رتبه 0 از 5 براساس 0 رای دهنده
هنوز هیچ نظری وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر به عنوان یک مهمان.
امتیاز به این پست:
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location